pradi
 

















 
 
 
 
 Marijampolje atidarytas Palaimintojo Jurgio Matulaiio muziejus
 
 

„Arkivyskupas Jurgis Matulaitis yra ypatinga dovana Banyiai ir lietuvi tautai... Brangs broliai ir seserys, iandien Banyia kreipiasi jus Kristaus odiais Evangelijoje: „Priimkite prana, kaip prana. Priimkite teisj kaip teisj“. Šventuosius reikia priimti irdimi ir tikjimu, kad jie parodyt mums keli...“ Taip kalbjo Pal. Popieius Jonas Paulius II beveik prie 25 –erius metus, skelbdamas arkivyskup Jurg Matulait Palaimintuoju.

2011 m. rugsjo 18 d., sekmadien, Marijampols Marijon vienuolyne, engtas graus ir svarbus ingsnis link io Šventojo Tvo priesako vykdymo - ikilmingai atidarytas ir paventintas Marijampols v. Arkangelo Mykolo bazilikoje ir Marijon vienuolyne sikrs Palaimintojo Jurgio Matulaiio muziejus. Tai ypatingo diaugsmo ir padkos Dievui diena tvams Marijonams, Šv. Mergels Marijos Nekaltojo Prasidjimo vargdieni seserims, visiems Pal. Jurgio dvasios snums ir dukterims, visiems, branginantiems lietuv Palaimintj, nes nuo iol galsime nauju bdu patys priimti ir kitiems padti atrasti Pal. arkiv. Jurg Matulait, galsime ypatingu bdu dalintis jo tikjimo ir gyvenimo viesa.

Muziejaus ekspozicija pristato ikalbing palaimintojo Jurgio Matulaiio (vienintelio Lietuvoje Banyios palaimintojo), vienos rykiausi asmenybi Lietuvos valstybs ir Banyios istorijoje, gyvenimo ir tikjimo liudijim, taip pat nuviesdama ir rykiausius Marijampols miesto bei Marijon vienuolijos istorijos aspektus.

Marijampols Šv. Arkangelo Mykolo bazilika ir Marijon vienuolynas, kuriame sikrs muziejus - graus ir reikmingas Marijampols apskrities kultros ir istorijos paveldo objektas (be kita ko, davs vard Marijampols miestui). Todl, atsivelgiant Region kultros pltros programos, Lietuvos tkstantmeio programos bei Jono Pauliaus II piligrim kelio krimo tikslus buvo imtasi j rekonstruoti ir pritaikyti vieosioms kultros ir turizmo funkcijoms.

Projektas „Marijampols v. Arkangelo Mykolo bazilikos ir Marijon vienuolyno pritaikymas turizmo reikmms“ buvo ir yra finansuojamas pagal Sanglaudos skatinimo veiksm programos 1 prioriteto Vietin ir urbanistin pltra, kultros paveldo ir gamtos isaugojimas bei pritaikymas turizmo pltrai, VP3-1.3.-M-02-V priemon Viej nekilnojam kultros paveldo objekt kompleksikas pritaikymas turizmo reikmms. Finansavimo ir administravimo sutartis su kio ministerija ir Lietuvos verslo paramos agentra buvo pasirayta 2009 met gruodio 9 dien. Dal finans projekto vykdymui sutelk patys tvai Marijonai. Didioji darb dalis skmingai atlikta. Visai neseniai skmingai sudalyvauta konkurse antrajam darb etapui. Šventoriaus tvarkybos darbai yra traukti Marijampols regioninio centro kompleksins pltros 2008–2013 met investicin program, tad padti juos atlikti adjo Marijampols savivaldyb.

Šis projektas, reikmingas tvams Marijonams, taip pat ne maiau svarbus Marijampols miestui, o net ir visai Lietuvai. Marijampol, XIX a. pabaigoje buvusi Tautinio atgimimo centru, taip pat yra pasienio miestas – bendrysts su kaimyninmis valstybmis erdv. Tai ypa akivaizdu Lietuvai sitvirtinant pasauliniame religinio turizmo-piligrimysts emlapyje, krate esani visame pasaulyje labai stipraus Dievo Gailestingumo kulto centr. Btent pro Marijampol eina lenk turist bei piligrim, atvykstani Lietuv autobusais, marrutas. Todl tiktina, kad Šv, Arkangelo Mykolo bazilik ir Marijon vienuolyn, objekt, traukt Jono Pauliaus II keli, pirmiausia ir lankys ms krat vykstantys piligrimai. Projekto svarb ir aktualum ypatingu bdu patvirtino Lietuvos Vyskup Konferencijos sprendimas ateinanius liturginius metus (nuo 2011 12 08) Lietuvoje paskelbti Palaimintojo Jurgio Matulaiio metais, minint 25-sias beatifikacijos metines.

Atidaryme, drauge J. E. Vilkavikio vyskupu Rimantu Norvila, J. E. vyskupu emeritu Juozapu emaiiu MIC, atsakingais Lietuvos valstybs ir vietos savivaldos pareignais bei tv Marijon bendradarbiais iame projekte, dalyvavo ir nemaas brelis svei i svetur: tv Marijon vienuolijos generalinio vyresniojo atstovas kun. Jair Batista De Souza MIC, buvs tv Marijon vienuolijos generalinis vyresnysis kun. Jan Mikolaj Rokosz MIC, tv Marijon vienuolijos Lenkijos procincijos vyresniojo atstovas Kun. Eugeniusz Zarzeczny MIC, taip pat Varuvos istorijos muziejaus direktor p. Joanna Bojarska bei jos padjja p. Anna Kotanska. Tokiu bdu, jau nuo pirmj savo veiklos moment, muziejus, o ir visas kompleksas, tampa dviej kaimynini taut – lenk ir lietuvi – bendrysts patirties erdve, kad Marijampolje, Marijon vienuolyno bei Palaimintojo Jurgio Matulaiio relikvij artumoje – visuomet bt liudijamos paties Palaimintojo nuostatos, tokios aktualios io laikotarpio politiniame kontekste:

„Atjau ia visiems lygiai tarnauti, visiems reikti meil. Taut santykiuose tos paios Kristaus doros privalome laikytis, kaip ir atskir moni santykiuose. Nei vieno nevalia neapykantoje laikyti, niekinti, skriausti. Visus lygiai reikia mylti.“ (Uraai, 1918 12 01)

Atidarymo v. Miiose, kuriose tvai Marijonai, drauge su visais susirinkusiais, dkojo Dievui u skming projekto eig, taip pat buvo meldiamasi, kad is turist ir piligrim traukos centras i ties bt erdve, kurioje kiekvien prakalbint Palaimintojo Jurgio gyvenimo kis ir kvietimas: „Nugalk blog gerumu“.

Lankytoj muziejus laukia:
Antradieniais – sekmadieniais, nuo 10 iki 17 val.
J. Bendoriaus g. 3, Marijampol

 
 
   
 
     
1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalik interneto tarnyba, info@kit.lt
 
  pradi